Auto na wesele i samochody weselne
Szukaj samochodu na wesele:
‹  lista aktualności

Jaki wosk samochodowy wybrać?

2018-07-20
Woskowanie samochodu pozwala ochronić lakier przed drobnymi uszkodzeniami i nadaje mu połysk. Chroni także kolor przed blaknięciem i podbija jego naturalną estetykę. Dlatego wielu właścicieli samochodów decyduje się na regularne nakładanie wosku. Sklepy motoryzacyjne oferują też rozmaite typu wosków. Za ich pomocą można już nie tylko chronić lakier, ale też osiągnąć efekt "mokrego połysku", czy zamaskować małe rysy. Aby wybrać wosk odpowiedni do swoich potrzeb i oczekiwań, warto najpierw określić jego typ - a do wyboru mamy woski naturalne, syntetyczne oraz mieszane, czyli tak zwane hybrydy.

Woski naturalne

Słowo - klucz w temacie wosków naturalnych, uważanych za najwyższej jakości i "najszlachetniejsze" jest Carnauba. To wosk roślinny, w pełni naturalny, tworzący się na liściach brazylijskiej palmy o nazwie kopernicja. Wosk oddziela się od liści rośliny w postaci drobnych, twardawych płatków. Po oczyszczeniu ma barwę białą lub żółtawą. To bardzo twardy wosk, najtwardszy spośród znanych w świecie roślinnym. Jego zastosowanie obejmuje przede wszystkim utwardzanie miękkiego wosku pszczelego, konserwację niektórych dzieł sztuki oraz branżę gastronomiczną. Jego też znany wielbicielom aut - to drogi, ale skuteczny sposób zabezpieczania lakieru.

Zalety wosków naturalnych:

  • skład bez półproduktów syntetycznych,
  • bardzo wysoki poziom połysku.

Wady wosków naturalnych:

  • bywa dość kosztowny,
  • mniejsza trwałość,
  • trudna i czasochłonna aplikacja.

Woski syntetyczne

Drugą grupą popularnych wosków samochodowych są woski syntetyczne, tworzone w oparciu o technologię polimerów. Dziś wiele osób porzuca naturalną pielęgnację karoserii i wybiera takie właśnie woski - ich działanie polega na wiązaniu się z cząsteczkami lakieru. Zapewniają dzięki temu połysk oraz długotrwałe efekty. Woski samochodowe syntetyczne występują w różnych formach - od stałych, poprzez półpłynne, aż po spraye.

Zalety wosków syntetycznych:

  • łatwe nakładanie,
  • długotrwały efekt,
  • wiele form i postaci produktu,
  • wysoka odporność na czynniki środowiskowe,
  • tańsze niż wysokiej jakości woski naturalne.

Wady wosków syntetycznych:

  • mniejszy połysk,
  • łatwo trafić na produkt niskiej jakości, szczególnie na niższej półce cenowej.

Woski hybrydowe

Oprócz dwóch różnych typów wosków, naturalnych oraz polimerowych, czyli syntetycznych, istnieją także mieszanki. Wosk samochodowy hybrydowy posiada w swoim składzie polimery, a także pewien procent wosku naturalnego Carnauba. Dzięki temu można połączyć zalety obu form. Woski hybrydowe dobrej jakości są trwałe, wygodne w aplikacji, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a przy tym mogą zapewnić naprawdę ładny efekt i wysoki połysk.

Skład wosku - który najlepszy?

Trudno jest jednoznacznie wskazać najlepszy wosk i polecić jedyny skuteczny. Wszystko zależy od oczekiwań. Pasjonaci którzy lubią poświęcać dużo czasu na doprowadzanie swojego pojazdu do perfekcyjnego błysku, wybierają woski naturalne o wysokiej zawartości Carnauby. Z kolei osoby, którym zależy głównie na zabezpieczeniu lakieru, zdecydują się raczej na polimery lub hybrydy. Szybką poprawę wyglądu lakieru zapewniają nie tylko woski samochodowe - istnieją też preparaty nabłyszczające na bazie wosków.

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza samochodów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems